Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Gray Striped Polyester Blend Stretch Pleated Skirt Suit Size 8
$49.00 $39.20
Beautiful and elegantskirt suit is excellent condition
Material: Polyester -Rayon – Spandex / Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined- Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:23”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 22.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester -Rayon – Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Beautiful and elegantskirt suit is excellent condition
Material: Polyester -Rayon – Spandex / Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined- Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:23”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 22.5”























Reviews
There are no reviews yet.