Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Oatmeal Polyester Rayon Stretch Dress Suit Size 14 MSRP $200
$74.00 $59.20
Material: Rayon-Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:38″ (19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Oatmeal |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Rayon-Spandex-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 17.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:38″ (19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 34”























Reviews
There are no reviews yet.