Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE Brown Striped Polyester Rayon Lined Career Blazer Size 8
$24.97 $19.98
Material : Polyester-Rayon and lining: Polyester
Blazer is fully lined and have 2 zipped pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to hem: 23.5”- Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business-Cocktail |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material : Polyester-Rayon and lining: Polyester
Blazer is fully lined and have 2 zipped pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to hem: 23.5”- Length: 24”

















Reviews
There are no reviews yet.