Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Spandex Rayon Polyester Pant Skirt Suit Size 8 Gray Lined 3PC New
$78.97 $63.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Panthave Lining – Pant has2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2)- Length: 24”
Pant: Waist:30″(15×2) – Rise:12” -Inseam: 31″ – Length: 42”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Panthave Lining – Pant has2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2)- Length: 24”
Pant: Waist:30″(15×2) – Rise:12” -Inseam: 31″ – Length: 42”

























Reviews
There are no reviews yet.