Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Women Linen Rayon Skirt Suit Size 6 Yellow Lined Notch Collar 2pc
$47.97 $38.38
Material: Linen-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 24”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Linen-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | City |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Larry Levine |
Material: Linen-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 24”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.