Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Laundry Shelli Segal Women Wool Blend M Black Double-Breasted Skirted PeaCoat
$75.97 $60.78
The Laundry Shelli Segal Women Wool Blend M Black Double-Breasted Skirted PeaCoat
- A stylish and versatile mid-length coat designed for women.
- Made from a wool blend with a polyester lining, it features a classic black solid pattern, long sleeves, and a double-breasted button closure.
Approximate measurements
Shoulder to shoulder:17”
Chest: 20”
Shoulder to cuff: 25.5”
Length: 34”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Wool blend |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Chest | 40 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Coat |
| Department | Women |
| Style | Pea Coat |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Features | ["Collared", "Lined", "Pockets", "Zipped Pockets"] |
| Season | ["Winter", "Fall"] |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Laundry |
The Laundry Shelli Segal Women Wool Blend M Black Double-Breasted Skirted PeaCoat
- A stylish and versatile mid-length coat designed for women.
- Made from a wool blend with a polyester lining, it features a classic black solid pattern, long sleeves, and a double-breasted button closure.
Approximate measurements
Shoulder to shoulder:17”
Chest: 20”
Shoulder to cuff: 25.5”
Length: 34”



















Reviews
There are no reviews yet.