Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Men Polyester Rayon Blazer Size 44R Blue Chambray Lined
$74.97 $59.98
Material: Rayon-Polyester
Suit has Lining – Suit has 2 pockets and 1 faux pocket
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit:47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 31.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 44 |
| Fabric Type | Chambray |
| Accents | Vent |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Rayon-Polyester
Suit has Lining – Suit has 2 pockets and 1 faux pocket
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit:47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 31.5”

























Reviews
There are no reviews yet.