Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Men Velour Velvet Dress Pants Size 32×32 Brown Career New
$47.97 $38.38
Material: Cotton
Pants has 2 side pockets-Loops for belt-2 back pockets
Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length:42.5” – Leg opening: 8.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 32R |
| Fabric Type | Velvet |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | 4-Pocket Design |
| Inseam | 32 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Comfort", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Brown |
| Suspender Buttons/Belt Loops | Belt Loops |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Straight |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Cotton
Pants has 2 side pockets-Loops for belt-2 back pockets
Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ – Length:42.5” – Leg opening: 8.5″



















Reviews
There are no reviews yet.