Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Women Wool Tartan Plaid Pants 22W Cuffed Stretch Slim Fit
$69.97 $55.98
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 2 back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 48″(24×2) – Rise: 16” -Inseam: 28″ – Length: 40’’ – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 4.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Stretch |
| Vintage | No |
| Rise | 16 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Cuffed", "Easy Care", "Pockets", "Slimming", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Plaid |
| Waist Size | 48 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multi |
| Front Type | Flat Front |
| Material | ["Viscose-Polyester-Stretch", "Wool"] |
| Fit | Slim |
| Size Type | Plus |
| Type | Pants |
| Leg Style | Skinny |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 2 back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 48″(24×2) – Rise: 16” -Inseam: 28″ – Length: 40’’ – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 1.5″





















Reviews
There are no reviews yet.