Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Laurence Kazar Silk Dress Size S Black Beaded Maxi Lined Formal Short Sleeve New
$90.97 $72.78
Dress has shoulder pads
Approximate measurements
Shoulder to shoulder: 29″ (14.5X2) – Armpit to armpit: 36″(18×2)
Waist:30″(15×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 57”
Ship in one day or next day
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 36 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Hips | 35 in |
| Accents | Beaded |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | A-Line Dress |
| Features | ["Beaded", "Collarless", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean |
| Color | Black |
| Sleeve Type | regular |
| Material | 100% Silk |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Beaded |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Laurence Kazar |
Dress has shoulder pads
Approximate measurements
Shoulder to shoulder: 29″ (14.5X2) – Armpit to armpit: 36″(18×2)
Waist:30″(15×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 57”
Ship in one day or next day





















Reviews
There are no reviews yet.