Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT 2PC Burgundy Polyester Mismatch Career Pant ( Size 14) Suit( Size 16)
$44.97 $35.98
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 15” -Inseam: 29.5″ – Length: 43”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14-16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 15” -Inseam: 29.5″ – Length: 43”























Reviews
There are no reviews yet.