Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit 2PC Red Polyester Lined Shawl Collar Skirt Suit Size 20W Elegant Busines
$49.97 $39.98
Material & Lining:Polyester – Skirt has elastic on waist
Suit has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 2”
Skirt: Waist: 44″(22×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel", "Wedding"] |
| Size | 20W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 20W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 50 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 52 in |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester – Skirt has elastic on waist
Suit has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 2”
Skirt: Waist: 44″(22×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 27”























Reviews
There are no reviews yet.