Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Cotton Metallic Blend Skirt Suit Size 6 Ivory Gold Stand Up Collar New
$76.97 $61.58
Material: Cotton-Polyester -Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory-Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Skirt |
| Material | Polyester-Metallic |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Cotton-Polyester -Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.