Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Linen Rayon Skirt Suit Top Size 4P Blue White Open Front Lined 3PC New
$76.97 $61.58
Material: Rayon-Linen & Lining: Acetate
Suit, Skirt and top have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 21.5”- Length: 21.5”
Top: Pit to pit: 33″(16.5×2) – Length: 19”
Skirt: Waist: 27″(14×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 21”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Hips | 35 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 4P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Rayon-Linen |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Rayon-Linen & Lining: Acetate
Suit, Skirt and top have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 21.5”- Length: 21.5”
Top: Pit to pit: 33″(16.5×2) – Length: 19”
Skirt: Waist: 27″(14×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 21”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.