Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Midi Blazer Size 10 White Stand Up Collar Business Twill Lined Pockets
$42.97 $34.38
Material and Lining : Spandex-Polyester / Blazer has 2 side pockets/ Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Character | Madison |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | White |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material and Lining : Spandex-Polyester / Blazer has 2 side pockets/ Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 42”





















Reviews
There are no reviews yet.