Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Dress Suit Size 16 Black White Open Front Lined 2PC Timeless
$57.97 $46.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 43”
Dress: Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 40″ (20×2) -Hips: 46″(23×2) – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Satin |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Black-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Polyester-Metallic", "Polyester"] |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 43”
Dress: Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 40″ (20×2) -Hips: 46″(23×2) – Length: 43”























Reviews
There are no reviews yet.