Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Metallic Black Orchid Skirt Suit 8 Midi Cocktail Shawl Collar
$78.97 $63.18
Material: Metallic-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 34.5” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Metallic |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Colorful"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Metallic-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 34.5” – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.