Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Metallic Blazer Suit Size 12 Burgundy Notch Collar Lined New
$38.97 $31.18
Material & Lining: Polyester/ Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 41 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Metal |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester/ Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”

















Reviews
There are no reviews yet.