Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Polyester Metallic Pant Suit Size 16 Blue Lined Notch Collar Career 2PC
$49.97 $39.98
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 30″ –
Length: 42” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Metallic |
| Front Type | Front Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 30″ –
Length: 42” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 1.5″



















Reviews
There are no reviews yet.