Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 14 Lined Silver Gray 2 Piece Shiny New
$72.97 $58.38
Material and lining:
Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23 .5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ – Leg opening” 10.5”-Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Silver -Gray |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:
Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23 .5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ – Leg opening” 10.5”-Length: 42.5”

























Reviews
There are no reviews yet.