Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 4 Brown Striped Lined Notch Collar Career 2PC
$48.97 $39.18
Suit and Pant lined
Material &Lining: Polyester/ Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5 ”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 42.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 4 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Business"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Suit and Pant lined
Material &Lining: Polyester/ Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5 ”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 42.5’’



























Reviews
There are no reviews yet.