Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Rayon Skirt Suit Size 6 Brown Striped Notch Collar 2PC Women
$46.97 $37.58
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Rayon-Polyester – Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 26”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Skirt |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Rayon-Polyester – Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 26”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”





















Reviews
There are no reviews yet.