Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit Size 10P Pink Notch Collar Bell Sleeves 2PC New
$75.97 $60.78
- This elegant LE SUIT skirt suit is perfect for any occasion,from weddings to business meetings.
- Theoutfit consists of a pink, 2-piece skirt suit made of 100% polyester fabric,with a solid pattern, and features a notch collar and bell sleeves.
- Thesuit is designed for women and has a classic fit, making it suitable for petitesizes.
Suit:Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulderto cuff: 24.5”- Length: 21”
Skirt:Waist: 30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22” – Interior Hem:1.9”
Very little removable stain at the back of the suit
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Bell sleeves"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Seven button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
- This elegant LE SUIT skirt suit is perfect for any occasion,from weddings to business meetings.
- Theoutfit consists of a pink, 2-piece skirt suit made of 100% polyester fabric,with a solid pattern, and features a notch collar and bell sleeves.
- Thesuit is designed for women and has a classic fit, making it suitable for petitesizes.
Suit:Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulderto cuff: 24.5”- Length: 21”
Skirt:Waist: 30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22” – Interior Hem:1.9”
Very little removable stain at the back of the suit



























Reviews
There are no reviews yet.