Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Vintage Polyester Rayon Skirt Suit Scarf Size 10 Off White 2PC Lined
$43.97 $35.18
Material:Rayon-Polyester & Lining: Acetate / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 25.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Suit |
Material:Rayon-Polyester & Lining: Acetate / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 26.5”
Skirt: Waist:29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 25.5”





















Reviews
There are no reviews yet.