Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Women 1PC Light Yellow Black Polyester Lined Career Blazer Size 16W
$28.97 $23.18
Material & Lining:Polyester
Blazer has Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 36.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 46 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 16W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow-Black |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester
Blazer has Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 36.5”



















Reviews
There are no reviews yet.