Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Pant Suit 12P Light Gray Notch Collar Crepe Career 2PC
$54.97 $43.98
Material & Lining: Polyester
Pant suit has Lining – Suit has 2 faux front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 23”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 40.5’’ – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.0″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 35 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Pant suit has Lining – Suit has 2 faux front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 23”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 40.5’’ – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.0″























Reviews
There are no reviews yet.