Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Pant Suit Size 10P Green Notch Collar Lined 2PC
$46.97 $37.58
Suit and Pantlined / Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) -Shoulder to cuff:23″ -Length: 26.5”
Pant: Waist:30″(15×2)– Rise:13.5″ -Inseam:28″ – Length: 39’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pant |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Suit and Pantlined / Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) -Shoulder to cuff:23″ -Length: 26.5”
Pant: Waist:30″(15×2)– Rise:13.5″ -Inseam:28″ – Length: 39’’



























Reviews
There are no reviews yet.