Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Women Polyester Pant Suit Size 8P Brown Striped Lined Peak Collar 2PC
$44.97 $35.98
Suit and pant are fully lined-jacket has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 30” (15×2) – Pit topit: 39” (19.5×2) – Shoulder to cuff:22.5″ – Length:22″
Pant: Waist: 31” (15.5×2) – Rise: 11.5″ – Inseam:28.5″ – Length: 39.5’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Rise | 11.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Suit and pant are fully lined-jacket has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 30” (15×2) – Pit topit: 39” (19.5×2) – Shoulder to cuff:22.5″ – Length:22″
Pant: Waist: 31” (15.5×2) – Rise: 11.5″ – Inseam:28.5″ – Length: 39.5’’























Reviews
There are no reviews yet.