Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Levine Classics Rayon Linen Skirt Suit 22 W Pumpkin Belted pockets Lined 2PC
$56.97 $45.58
Material: Rayon-Linen & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 28”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 54″(27×2) – Length: 30.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 22W |
| Hips | 54 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Pinstripe |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 50 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Rayon – Linen |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Levine Classics |
Material: Rayon-Linen & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 28”
Skirt: Waist: 42″(21×2) – Hips: 54″(27×2) – Length: 30.5”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.