Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lillie Rubin Exclusive Vintage Wool Skirt Suit Size 8 Red Lined Notch Collar 2PC
$65.97 $52.78
Material: Nylon-Wool & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 29”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Wool-Nylon |
| Set Includes | ["Dress", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lillie Rubin |
Material: Nylon-Wool & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 29”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.0″





























Reviews
There are no reviews yet.