Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ CLAIBORNE 2PC Brown Viscose Wool Lycra Stretch Flared Career Skirt Suit SZ 4
$33.97 $27.18
Material: Viscose – Wool- Spandex & Lining: Polyester
Suit and skirt are fullylined
Approximate Measurements
Suit: Shoulder to shoulder : 31”(15.5×2) – Armpit to Armpit: 39”(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5″
Skirt: Waist: 29”(14.5×2)- Hips: 39”(19.5×2) – Length: 24.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Lycra", "Viscose-Wool-Spandex"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Viscose – Wool- Spandex & Lining: Polyester
Suit and skirt are fullylined
Approximate Measurements
Suit: Shoulder to shoulder : 31”(15.5×2) – Armpit to Armpit: 39”(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5″
Skirt: Waist: 29”(14.5×2)- Hips: 39”(19.5×2) – Length: 24.5″

























Reviews
There are no reviews yet.