Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ CLAIBORNE Beautiful Linen Pink Purple Short Sleeves Skirt Suit Size 12P
$33.00 $26.40
Beautiful Skirt suit 100% Linen
Measurements
Suit
Shoulder: 31″(15.5×2)- Armpit: 42″(21×2)- Length: 23.5″
Skirt
Waist: 30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23″
All measurements are approximates
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Size | 12P |
| Waist Size | 31 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Modified Item | No |
| Size (Women's) | 12 |
| Lined | Yes |
| Chest Size | 42 In |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Material | 100%Linen |
| Pattern | Colorblock |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Pink |
| Vintage | No |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Travel", "Wedding", "Workwear"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Petites |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Beautiful Skirt suit 100% Linen
Measurements
Suit
Shoulder: 31″(15.5×2)- Armpit: 42″(21×2)- Length: 23.5″
Skirt
Waist: 30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23″
All measurements are approximates



















Reviews
There are no reviews yet.