Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Polyester Blazer Suit Size 16 Light Gray Peak Collar Lined 1PC
$26.97 $21.58
Real item might belighter than the pictures
Material & Lining: Polyester – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 44 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Real item might belighter than the pictures
Material & Lining: Polyester – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 26”















Reviews
There are no reviews yet.