Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Polyester Rayon Blazer Suit Size 14 Gray Striped Ruffle Lined 1PC
$27.97 $22.38
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Accents | ["Ruffle", "Striped"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26”

















Reviews
There are no reviews yet.