Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Polyester Stretch Blazer Size 12 Charcoal Peak Collar Career New
$46.97 $37.58
Shoulder to shoulder: 34’’(17×2)
Armpit to armpit: 41″(20.5×2)
Waist : 39”(19.5×2)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:25.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Chest | 41 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Stretch |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 39 in |
| Style | Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Guatemala |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Liz Claiborne |
Shoulder to shoulder: 34’’(17×2)
Armpit to armpit: 41″(20.5×2)
Waist : 39”(19.5×2)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:25.5″



















Reviews
There are no reviews yet.