Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Mantoni Virgin Wool Suit 40R Pants 40×34 Super 140 Army Green Striped Men New
$145.00 $116.00
Material: Virgin Wool / Suit has 3 faux outer pockets -3 innerpockets
Pant has 2 back and 2 side front pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 33”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 15” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 11″- Interior Hem: 2.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 40R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 40 |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Army Green |
| Material | Virgin Wool |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Mantoni |
Material: Virgin Wool / Suit has 3 faux outer pockets -3 innerpockets
Pant has 2 back and 2 side front pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 33”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 15” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 11″- Interior Hem: 2.5″































Reviews
There are no reviews yet.