Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Mexican Guayabera Wedding Linen Shirt Size 44 Black Embroidery Handcrafted
$64.97 $51.98
Material: Linen
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 52″(26×2)
– Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 31”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Casual", "Formal", "Travel", "Wedding"] |
| Fabric Wash | Light |
| Chest Size | 52 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 44 |
| Color | Black |
| Material | Linen |
| Shirt Length | 31 in |
| Accents | ["Button", "Embroidered"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Dress Shirt |
| Collar Style | Spread |
| Top Cuff Style | Barrel Cuff |
| Theme | Mexican |
| Features | All Seasons |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Handmade | Yes |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sl |
Material: Linen
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 52″(26×2)
– Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 31”



















Reviews
There are no reviews yet.