Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MM. Lafleur Wool Stretch Women Ankle Pants Size 6 Black Slim Preppy Business
$45.97 $36.78
- Perfect for a preppy business look.
- Made from a luxurious blend of wool and elastane,
- These slim-fit pants feature a solid black color and a high-rise waist.
- With a flat front and ankle length, these pants are designed for comfort and shaping, making them ideal for a variety of occasions
Approximate measurements
Waist: 16”
Rise: 13”
Inseam: 26.5”
Length: 37.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Waist Size | 26 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Size | 6 |
| Color | Black |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool-Elastane |
| Fabric Type | Microfiber |
| Rise | High (Greater than 10.5 in) |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Skinny |
| Inseam | 25 in |
| Style | Ankle |
| Theme | Preppy |
| Features | ["Comfort", "Shaping"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | MM.LaFleur |
- Perfect for a preppy business look.
- Made from a luxurious blend of wool and elastane,
- These slim-fit pants feature a solid black color and a high-rise waist.
- With a flat front and ankle length, these pants are designed for comfort and shaping, making them ideal for a variety of occasions
Approximate measurements
Waist: 16”
Rise: 13”
Inseam: 26.5”
Length: 37.5”



















Reviews
There are no reviews yet.