Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Coated Straight Ankle Jeans Olive Fern Wash Plus Size20W New
$95.97 $76.78
- The Lauren Ralph Lauren Coated Straight Ankle Jeans in Olive Fern Wash are a stylish and versatile addition to a wardrobe.
- These slim-fit jeans feature a solid green color with a medium wash, crafted from lightweight and stretchy denim material.
- The 5-pocket design adds both functionality and style, while the button accents and zipper closure ensure a comfortable and secure fit.
Waist:21”
Rise: 13”
inseam: 25”
Length: 35.5”
Black Label Jeans : Msrp $175
1 in stock
| Weight | 2.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Fabric Wash | Medium |
| Size | 20W |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 42 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Slim |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Jeans |
| Pocket Type | 5-Pocket Design |
| Style | Ankle |
| Features | ["Lightweight", "Pockets", "Shaping", "Slimming", "Stretch"] |
| Season | ["Spring", "Fall", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
- The Lauren Ralph Lauren Coated Straight Ankle Jeans in Olive Fern Wash are a stylish and versatile addition to a wardrobe.
- These slim-fit jeans feature a solid green color with a medium wash, crafted from lightweight and stretchy denim material.
- The 5-pocket design adds both functionality and style, while the button accents and zipper closure ensure a comfortable and secure fit.
Waist:21”
Rise: 13”
inseam: 25”
Length: 35.5”
Black Label Jeans : Msrp $175

























Reviews
There are no reviews yet.