Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Moshita Couture Polyester Skirt Suit 14 Black White Beaded Lined Cocktail 2PC
$74.97 $59.98
Material:Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.52) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 32”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 34”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblack |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["Classic", "Special Occasion"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Moshita Couture |
Material:Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.52) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 32”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 34”



































Reviews
There are no reviews yet.