Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Moshita Couture Women Polyester Skirt Suit 14 Blue Beaded Lined Cocktail 2PC
$64.97 $51.98
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)
– Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 30”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 34.5”
– Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["Classic", "Special Occasion"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Moshita Couture |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)
– Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 30”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 34.5”
– Interior Hem: 1.2″































Reviews
There are no reviews yet.