Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ne York & Company 7th Av Cotton Blend Skirt 10 Suit M Green High Low Zip Up Belt
$44.97 $35.98
Material: Cotton-Linen -Viscose-Spandex &Lining: Polyester / Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Pit to pit:40”(20×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips:37″(18.5×2) – Length front: 24”- Length back: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Hips | 37 in |
| Size | M-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Cotton-Linen-Viscose-Spandex |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Jacket |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Zip |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | 7TH Avenue New Yok and Company |
Material: Cotton-Linen -Viscose-Spandex &Lining: Polyester / Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Pit to pit:40”(20×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 23”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips:37″(18.5×2) – Length front: 24”- Length back: 34”



























Reviews
There are no reviews yet.