Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New CLIO 2PC Burgundy Knit Mismatch Full Length Pant ( Size M) Suit ( Size S)
$54.00 $43.20
Material: Acrylic-Polyester– Suit has 2 pockets – Pant has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Sweater Suit:Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulderto cuff: 21” – Length: 40”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 13” -Inseam: 32″ – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | S-M |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Stretch", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Material | Wool-Acrylic |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Clio |
Material: Acrylic-Polyester– Suit has 2 pockets – Pant has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Sweater Suit:Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulderto cuff: 21” – Length: 40”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 13” -Inseam: 32″ – Length: 43”

























Reviews
There are no reviews yet.