Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EMILY 2PC Black Striped Polyester Viscose Stand Up Collar Pant Suit Size 8
$69.00 $55.20
Material: Viscose-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 27.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12” -Inseam: 30.5″ – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Viscose |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Eight-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Material: Viscose-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 27.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12” -Inseam: 30.5″ – Length: 40”





















Reviews
There are no reviews yet.