Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New GIOVANNA SIGNATURE 2PC Deep Red Polyester Nylon Stretch Skirt Suit Size 14
$69.97 $55.98
Material: Polyester-Nylon-Elastane& Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has elasticon waist
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) -Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 32.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester -Nylon-Stretch |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Giovanna Signature |
Material: Polyester-Nylon-Elastane& Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has elasticon waist
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) -Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 32.5”

























Reviews
There are no reviews yet.