Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New ISAAC TAMARI Women Gold Brown Beaded Polyester Shiny Collarless Dress SZ 18
$59.98 $47.98
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Shoulder to shoulder : 34″ (17×2) -Pit to pit: 47″(23.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips: 51″(25.5×2) – Length: 46.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Hips | 51 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold -Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Metallic |
| Set Includes | Dress |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Shiny |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Isaac Tamari |
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Shoulder to shoulder : 34″ (17×2) -Pit to pit: 47″(23.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips: 51″(25.5×2) – Length: 46.5”





















Reviews
There are no reviews yet.