Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New Isabella Polyester Skirt Suit 14 Blue White Striped Collarless 3/4 Sleeves
$58.97 $47.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 21”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Isabella |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 21”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.