Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New JOHN MEYER Women Purple Black Polyester Viscose Flared skirt Suit Size 14
$68.00 $54.40
New JOHN MEYER Women Purple Black Polyester Viscose Flared skirt Suit Size 14
Material: Polyester-Viscose & Lining: Polyester
Suit and skirt are fullylined
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 22”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2) – Waist: 46”(23×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Size | 14 |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 14 |
| Chest Size | 44 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Viscose-Polyester |
| Fit | Classic |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Color | Purple – Black |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Leg Style | Flared |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Lining Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
New JOHN MEYER Women Purple Black Polyester Viscose Flared skirt Suit Size 14
Material: Polyester-Viscose & Lining: Polyester
Suit and skirt are fullylined
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 22”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2) – Waist: 46”(23×2) – Length: 23”



















Reviews
There are no reviews yet.