Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New JONES WEAR 2PC Navy Striped Polyester Rayon Lined Career Pant Suit Size 18
$78.97 $63.18
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 27”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Navy Blue |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones Wear |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 27”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5”























Reviews
There are no reviews yet.