Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 2PC Persimmon Silk Lined Stand Up Collar Skirt Suit Size 14 MSRP $200
$69.97 $55.98
Material: Silk & Lining:Acetate / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25.5” – Interior Hem: 1.9″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Persimmon |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Silk |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Silk & Lining:Acetate / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25.5” – Interior Hem: 1.9″

























Reviews
There are no reviews yet.